2021 History Honors and Prizes

Posted
May 25, 2021
Class of 2021 History Honors and Prizes

On May 16, 59 concentrators in History celebrated Commencement as part of Princeton University’s Class of 2021. On May 24, at Class Day, they gathered virtually with faculty, friends, and family to celebrate their many achievements.

The following seniors received distinguished awards and prizes during Class Day, which were presented by Acting Chair Michael Gordin.

A warm congratulations to all members of the History Undergraduate Class of 2021.

Departmental Honors

Highest Honors

Elizabeth Bailey
Alec Israeli
Jonathan Ort
Joseph Ort
Anna Vinitsky

High Honors

Peter Foster
Allison Huang
Nathaniel Hull
Adam McClain
Anne Newman
Leopoldo Solis
Emma Street

Honors

Benjamin Bollinger
Chisom Ilogu
Christian Maines
Myrha Qadir
Daniel Rim
Paige Thompson
Jackson Vail
Rosemary Vasen
Nicholas Wooldridge


Department of History Prizes

Laurence Hutton Prize in History

Awarded to the history major who has compiled the strongest record in department work.

Winners:

Alec David Israeli
Jonathan Ort


C. O. Joline Prize in American History

Awarded for the best essay by a senior on any phase of American history.

Winners:

Alec David Israeli (Professor Matthew Karp)
An American Prometheus: Labor in the Mind of Antebellum Slaveholders

Paige Thompson (Dr. Randall T. Pippenger)
A Paradox of Time: Uncovering Women’s Shifting Contributions to American Business Through the Lens of Fortune Magazine, 1956


Walter Phelps Hall Prize in European History

Awarded for the best thesis in European history.

Winners:

Peter Foster (Professor David A. Bell)
Lettres de Noblesse: The Financial and Political Ascent of the House of Orléans, 1660-1793

Ann Newman (Dr. Randall T. Pippenger)
Of Vines and Flowers: The Cistercian Order and the Cultivation of Identity in Medieval Meissen, Lusatia, and Silesia


The Prize in American History, Established by the Society of Colonial Wars in the State of New Jersey

Awarded for the best essay by an undergraduate upon a theme of United States Colonial History.

Winner:

Jackson Vail (Professor Vera Candiani)
Contesting the Commons: The Rise and Fall of Hispano Land Grant Communities in New Mexico’s Upper Rio Grande


Horace H. Wilson '25 Senior Thesis Prize in the History of Science, Medicine, and Technology

Awarded for the best thesis in the field of History of Science, Medicine and Technology.

Winner:

Beatrice Ferguson (Professor Regina Kunzel)
A Madness Network: Psychiatric Survivor Activism in the San Francisco Bay Area, 1972-1986


Robert L. Tignor Prize in African History

Winner:

Chisom Ilogu (Professor Emmanuel Kreike)
An Exploration of FESTAC ’77: The History and Legacy of the Second World Black and African Festival of Arts and Culture


Susan Naquin Prize in Asian History

Winner:

Myra A. Qadir (Professor Gyan Prakash)
Modernization, Manipulation, and Mass Sterilization: India’s Population Control Policies from Independence to Emergency


Barbara Hadley Stein Prize in Latin American History

Winner:

Jonathan Ort (Professor Isadora Mota)
The Day Kingston Fell: How Workers Upended Jamaica’s Colonial Order in 1938


William Koren, Jr., Memorial Prize in History

A prize given annually by Henry Lloyd Thronell Koren to the student in the department who attains the best record in the departmental work of the junior year.

Winner:

Alec David Israeli


Carter Kim Combe '74 History Prize

A prize established in memory of Carter Kim Combe, Class of 1974, awarded annually to the student who writes the best second-term junior independent work paper in history.

Winner:

Alec David Israeli (Professor Sean Wilentz)
“A New Era in the Struggle for Freedom”: American Radicals and the Paris June Days of 1848

 

Prizes Awarded Outside the Department

The following History graduates received prizes from other departments:

Asher Hinds Prize for Excellence

The Program in European Cultural Studies

The Prize was established in memory of Professor Asher Hinds, one of the leaders of the Special Program in the Humanities, which later became the programs in American Studies and European Cultural Studies.  Professor Hinds was remembered with particular affection by his students and colleagues, who established this prize in his memory.  The Asher Hinds Prize in European Cultural Studies is awarded annually in recognition of the best senior thesis completed by an ECS certificate student.

Winners:

Peter Foster (Professor David A. Bell)
Lettres de Noblesse: The Financial and Political Ascent of the House of Orléans, 1660-1793

Alec David Israeli (Professor Matthew Karp)
An American Prometheus: Labor in the Mind of Antebellum Slaveholders


Joseph R. Strayer Prize

Medieval Studies Program

The Joseph R. Strayer Prize is awarded to the senior who, in the judgement of the faculty, has done outstanding work in some area of Medieval Studies.

Winner:

Elizabeth Darrah Bailey (Dr. Randall T. Pippenger)
“A Dragon with Nine Heads”: Muslims, Jews, and Eastern Christians in the Thirteenth-Century Kingdom of Jerusalem


Pirelli Senior Thesis Prize

Department of French and Italian

The Pirelli Senior Thesis Prize is awarded to the senior who has written the most outstanding thesis in New Media and Italian Cinema.

Winner:

Adam McClain (Professor Natasha Wheatley)
Nationalization, Homogenization, Autonomy: Alto Adige-South Tyrol as a Microcosm of International History in the Interwar Period


Global Health and Health Policy Senior Thesis Prize

Global Health and Health Policy Program

The Global Health and Health Policy Senior Thesis Prize is awarded in recognition of the most outstanding thesis written by a student earning certificate in the Global Health and Health Policy Program.

Winner:

Isabelle Rodriguez Chandler (Professor Xin Wen)
“The “Spirit of Xiaotangshan”: An Investigation into the Chinese Communist Party and the Chinese People’s Liberation Army’s Use of the Xiaotangshan SARS Hospital as a Tool of Propaganda, 2003-2021


Program in African Studies Thesis Award

Program in African Studies

The Program in African Studies Thesis Award is given in recognition of exemplary research on Africa.

Winner:

Chisom Ilogu (Professor Emmanuel Kreike)
An Exploration of FESTAC ’77: The History and Legacy of the Second World Black and African Festival of Arts and Culture


Phi Beta Kappa

These History concentrators have been elected to Phi Beta Kappa:

Elizabeth Bailey
Alec Israeli
Anne Newman
Jonathan Ort
Anna Vinitsky